fbpx

Pri lietaní s dronom sa vyhnite lietaniu v noci alebo za tmy. Lietať je možné od svitania do súmraku.


Rešpektujte maximálnu povolenú výšku letu s dronom a nelietajte vyššie než 120 m od zeme (v neriadenom vzdušnom priestore). V riadenom vzdušnom priestore je to do 30 m s dronmi ľahšími než 0,91 kg.


Je zakázané lietať v blízkostí letísk a heliportov, napríklad aj v okolí nemocníc. Mali by ste dodržať odstup aspoň 3,6 kilometra.


Nikdy nelietajte nad ľudmi bez povolenia. Platí to aj pre spoločenské akcie (koncerty, protesty, športové udalosti a podobne).


S dronom musíte vždy udržiavať vizuálny kontakt a nemali by ste lietať na vzdialenosť väčšiu než 1 000 metrov.


Vo vzdušnom priestore nie ste sami. Zbytočne neriskujte zrážku s iným lietadlom, vrtuľníkom či vtákmi a buďte vždy maximálne obozretný.


Lietať s dronom by ste nemali vo vzdialenosti menšej ako 50 metrov od akéjkoľvek osoby, budovy, lode alebo vozidla. Nelietajte tiež nad budovami, cestami či železnicami.


Vyhnite sa lietaniu v zakázaných oblastiach ako sú napríklad elektrárne, vojenské objekty, významné vodné zdroje či chránené územia.


Myslite na to, že zvieratá majú citlivejší sluch ako ľudia. Neplašte ich s dronom v prírode a nenatáčajte priveľmi z blízka.


Pred letom si vždy skontrolujte stav svojho dronu, nakalibrujte kompas a nelietajte s poškodenými vrtuľami či neoriginálnymi batériami. Znížite tým riziko prípadnej nehody. Nezabudnite si tiež pravidelne aktualizovať firmvér dronu.

Zdroj: Dopravný úrad SR